Ziskom zlata z majstrovstiev Slovenska sme zavŕšili štvorročný cyklus práce s mládežou

Cez víkend v sobotu a nedeľu 15. a 16. júna sa v športovej hale vo Valalikoch uskutočnili majstrovstvá Slovenska najmladšieho žiactva /2008 a mladší/. Právo účasti si vybojovalo 32 chlapcov a 24 dievčat, medzi ktorými nechýbali ani dvaja zástupcovia ŠKST Humenné P. Černiga a N. Dadejová.

V základných skupinách podľa predpokladov

Nasadená päťka turnaja N. Dadejová svoju základnú skupinu síce vyhrala a postúpila z prvého miesta, no najmä duel s trojkou skupiny A. Geročovou /MŠK Krompachy/ hneď v úvodnom zápase najtesnejším pomerom 3:2 ukázal, že bojovať je potrebné v každom zápase. Krompašanka navyše nebola ďaleko od najväčšieho prekvapenia turnaja, keď v prvom kole pavúka takmer vyradila nasadenú jednotku B. Dikovú a podľahla jej až v piatom sete 11:13. Osemfinále bolo tiež stopkou aj pre N. Dadejovú, ktorá nestačila na E. Molnárovú a podľahla jej 2:3 na sety. V tom rozhodujúcom síce ešte viedla ešte 8:7, napokon však prehrala 9:11. Rozhodujúcim faktorom bola jednoznačne nebojácna agresívnejšia útočná hra Molnárovej, ktorá tak zopakovala výsledok z 1. SPM sezóny, taktiež vo Valalikoch, kde sa dievčatá stretli vo vzájomnom súboji po prvýkrát.

Vo finále sme mali aj kúsok šťastia

Naproti tomu je potrebné súčasne oceniť Dadejovej kvality v párových disciplínach, vo štvorhre a v mixe. Pokiaľ má partnera či partnerku s kvalitným prvým topspinom, jej istota v následnej medzihre môže byť základom dobrého výsledku. To nakoniec aj potvrdilo, keď ako druhý nasadený pár spoločne s K. Korf /ŠKST Ružomberok/ vybojovali zlaté medaily. Dievčatá pritom hrali spolu vôbec po prvýkrát. Ako rozhodujúca sa ukázala napokon šnúra siedmych bodov v rade vo štvrtom sete, keď otočili priebežný stav 2:6 na 9:6, pričom súperkám nepomohol ani time-out. Treba však priznať aj kúsok športového šťastia, keď tretí mečbal dievčatá získali po zlom servise súperiek a následným prasiatkom získali titul. Po dlhšom čase je to tak pre Humenné ďalšia medaila z mládežníckych kategórií z majstrovstiev Slovenska.

Nestratili sa ani ďalší východniari

P. Černiga síce na medailu nedosiahol, keď skončil v základej skupine na nepostupovom tre´tom mieste. Darilo sa však R. Olejníkovi /STO Valaliky/ a M. Markovi /STK Lokomotíva Košice/, ktorý získali bronz vo štvorhre najmladších žiakov. Asi najmilším prekvapením východniarov boli výkony A. Geročovej /MŠK Krompachy/ a A. Paľkovej /VSTK Vranov n/T/, ktoré ako nenasadený pár ziskom bronzu zaskočili aj omnoho skúsenejšie hráčky.

Motivácia pre nastupujúcu generáciu mladých hráčov

Zisk zlata z kategórie najmladších žiakov je navyše výbornou motiváciou pre ďalšiu plánovanú stolnotenisovú generáciu. Už na budúcu stredu 16. júna bude totiž mestské zastupiteľstvo v zmysle plánovaného programu rozhodovať aj o zriadení športovej triedy so zameraním na stolný tenis na ZŠ Kudlovská v Humennom, ktorá je domovským stánkom ŠKST Humenné. Testovanie nádejných prváčikov prihlásených do športovej triedy už úspešne prebehlo, komisia športu ako aj školstva tento návrh odobrila, materiál bol prerokovaný už aj v mestskej rade. Budeme preto netrpezlivo čakať či dostaneme zelenú aj od samotných mestských poslancov.

Trénerský zbor je potrebné opäť posilniť

Napriek nesporným úspechom humenskej stolnotenisovej mládeže v nedávnom období si však uvedomujeme potrebu neustáleho napredovania. Počet detí, ktoré sa aktuálne stolnému tenisu venujú stúpa a preto je nevyhnutné opäť posilniť pozície trénerov a sparingpartnerov. V prípade reálneho spustenia športovej triedy, realizácie činnosti regionálneho centra mládeže ako aj ďalšieho tréningového procesu klubu to aktuálne už nie je možné personálne zabezpečiť len súčasnými silami. Navyše pridať je nevyhnutné vo viacerých herných činnostiach, jedným zo závažných nedostatkov sa javí servis a príjem, kde sú tí najlepší stále výrazne pred nami, pridať treba aj v kondície niektorých hráčov. Aj z tohto dôvodu už prebehli prvé neformálne rozhovory s ďalšími potencionálnymi trénermi či sparingpartnermi.


Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *