Výprava z východu bola na GP Prag vďaka pokriku „východňare“ neprehliadnuteľná

Najmladší žiaci z východu sa nestratila ani herne

Na tohtoročnej Veľkej ceny Prahy v stolnom tenise sa zúčastnila aj výprava východoslovenského stolnotenisového zväzu /VsSTZ/. Komisia mládeže VsSTZ nominovala štyri najmladšie žiačky a štyroch najmladších žiakov. Spolu s dvoma trénermi tak tvorili ucelenú výpravu, ktorá bola v Praha v Prahe neprehliadnuteľná aj vďaka vlastným dresom s logom VsSTZ. V tejto výprave štartovali aj za výber VsSTZ N. Dadejová a P. Černiga /obaja ŠKST Humenné/, L. Guassardo /MŠK Krompachy/, A. Paľková /VSTK Vranov n/T/, M. Marko a D. Kolesárová /obaja KAC Jednota Košice/, R. Olejník /STO Valaliky/ a R. Bača /STK Lokomatíva Košice/. Perspektíva tejto výpravy je aj v tom, že až polovica výprava sa bude môcť v tejto kategórií zúčastniť až rok. Aj z toho je zrejmé, že VsSTZ má záujem takéto výbery budovať perspektívne aj do budúcnosti.

Deň prvý – piatok – 24. máj 2019

Slovami trénera Š. Eštoka
Prvý deň sa niesol v duchu bojovnosti. Mal som na starosti chlapcov. Družstvo Olejnik, Marko potvrdili že sú favoriti v skupine kde napokon vyhrali obidva zápasy. V zápase o prvé miesto v skupine odohrali vynikajúci zápas proti veľmi dobre hrajúci chlapcom z Estónska kde napokon v rozhodujúcej štvorhre otočili z 0:2 na 3:2. 1 kolo medzi elitnými šestnástimi družstvami bolo veľmi ťažké kde narazili na veľmi dobre hrajúcich Čechov z najlepšej osmičky v Českej republike. Po napínavom zápase chlapci podľahli českému tímu v pomere 3:2 na zápasy. V rozhodujúcej štvorhre už chýbali sily. Chýbalo im Kúsok šťastia a hlavne viacej skúsenosti s konfrontáciou takýchto hráčov, keďže Dva zápasy prehrali o dve loptičky v piatom sete. Družstvo Černiga, Bača v skupine jeden zápas vyhrali, jeden prehrali a obhájili si nasadené druhé miesto v skupine. Oceňujem u chlapcov bojovnosť a chcenie v zápasoch aj keď v niektorých momentoch to vyvrcholilo až zlým psychickým rozpoložením a stratou koncentrácie. V prvom kole pavúka podľahli v pomere 3:1 kde Roland vyhral zápas. Obaja Však nezvládli priebeh setov kde pri prehratých zápasoch viedli takmer v každom sete o dve až tri lopty. Dievčatá som sledoval len z diaľky keďže väčšinou hrali súbežne s chlapcami. Musím povedať že u nich to bola úžasná atmosféra a tá bojovnosť bola priam neuveriteľná a dievčatá som nespoznával. Úžasným spôsobom sa obidve družstvá prebojovali do najlepšej osmičky turnaja. V posledných zápasoch sa postarali o úžasnú divácku atmosféru Kde sa vyhralo až v rozhodujúcej štvorhre a piatich setoch!!! Celkové dojmy z prvého dňa sú veľmi pozitívne.

Deň druhý – sobota – 25. máj 2019

slovami trénerky J. Mihaľovovej
Po prvom dni nás načakali dvojhry jednotlivcov. Hralo sa skupinovým systémom. Mládež z východu sa pustila do bojov niekto začínal viac opatrne niekto odvážnejšie, ale bojovali všetky deti. V dôležitých zápasoch rozhodovala najmä psychika. Najmä v koncovkách setov sa ukázala psychická odolnosť detí a pripravenosť konkurovať lepším súperom. Viditeľné to bolo v rozhodujúcich zápasoch o postup zo skupiny. Kde väčšina detí ukázala na čom všetkom treba pracovať a psychická odolnosť je veľmi dôležitá súčasť zápasu. Vo viacerých prípadoch by bolo potrebné porozmýšľať aj nad zmenou alebo cibrením techniky lebo to často rozhodovalo v najťažších momentoch. Zo skupiny sa podarilo postúpiť trom hráčom. Nelka Dadejová, Lili Guassardo a Martin Marko, všetci postúpili z druhého miesta. Mládež sa naobedovala a poobede o 14 tej hodine ich čakal pavúk družstiev. Všetky 4 družstvá nášho výberu postúpili zo skupiny. Najnapínavejšie a najťažší zápas odohrali Dadejová a Guassardo kde v rozhodujúcom piatom sete vyhrali veľmi dôležitú štvorhru kde v štvrtom sete za stavu 8:10 a 1:2 na sety dokázali obratiť výsledok a zvrátiť stav zápasu a vyhrať tri dva. Neskutočne fantastickú atmosféru dokázali vytvoriť deti z východného Slovenska a pokrikom „Vychodňare“ si získavali aj fanúšikov z ostatných krajín. Paľková s Kolesárovou tiež bojovali a o postupe rozhodla štvorhra 3:2. Velmi milo prekvapila svojim bojovným prejavom D.Kolesárová. Chlapci postúpili bez väčšich problémov a potvrdili svoju pozíciu.V pavúku to už bolo ťažšie. Dievčatá o postup do osmičky vyhrali nad Češkami, ale v ďalšom zápase nestačili na svojich súperov a prehrali proti Korf a Vanišovej 0:3. Marko s Olejníkom prešli v prvom kole cez Estónsko, neskôr tesne podľahli favorizovaným Čechom 2:3. Na deťoch bola vidieť už väčšia únava, keď posledný zápas družstiev sa dohral o 20:30 hod.

Deň tretí – nedeľa – 26. máj 2019

slovami trénerky J. Mihaľovovej
Hneď ráno nás čakalo vysťahovanie z hotela a nástup na zápasy jednotlivcov. Dadejová, Guassardo a Marko postúpili zo skupiny a hrali v hornom pavúku. Ostatní v dolnom. Guassardo podľahla nasadenej Češke Trunečkovej 0:3, Dadejová veľmi jednoznačne prehrala 0:3 s Kuchařovou a Marko po dobrom výkone vyhral nad Čechom Pártom 3:1. O postup medzi 16 tku však nestačil na Rakúšana Girlingera a prehral 0:3. V dolnom pavúku sa najviac darilo Olejníkovi, ktorý skončil na peknom treťom mieste. O postup do finále ho zastavil až Čech Jandečka. Jednoznačne pre deti to bola veľká skúsenosť. Mohli sa porovnať s konkurenciou z Európy a zbierať cenné skúsenosti. Veľmi dôležitá vec do budúcnosti je zápasová vyhranosť nielen v rámci Slovenska, kde sa deti navzájom poznajú, ale aj v rámci iných štátov. Pre trénerov viackrát nastala situácia, kde sa museli rýchlo rozhodnúť ku ktorému stolu pôjdu koučovat keď hralo napr 4-5 detí naraz. Celkovo tento turnaj hodnotím veľmi pozitívne nielen z herného hľadiska, ale aj zo vzniknutia nových kamarátstiev.

Fotogaléria podujatiaVaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *