Klubové farby ŠKST Humenné aj na severe Európy
V dňoch 23. júna až 1. júla 2017 sa vo švédskom meste Helsinborg uskutočnili majstrovstvá Európy veteránov v stolnom tenise. Svojich zástupcov na tomto vrcholnom európskom podujatí mal zásluhou M. Begalu a A. Pavlottyho aj ŠKST Humenné, pričom naši hráči sa v konkurencii viac ako 2.100 účastníkov hanbiť rozhodne nemuseli. Hralo sa v kategóriách 40-49 r., 50-59 r., 60-65 r. a následne v kategóriach po piatich rokoch až po 90+.
V predvečer podujatia riešili neplánovaný problém s dopravou
Naši hráči boli súčasťou tímu viacerých Slovákov, pričom v predvečer podujatia ich zastihla nemilá sms správa z letiska o zrušení letu z Budapešti. Takmer celá výprava zareagovala okamžite a o niekoľko hodín už sedeli v autách a vydali na neplánovanú cestu na sever Európy.
Naši hráči sa herne nestratili
„Vo vekovej kategórii 40-49 rokov nastúpilo spolu 250 účastníkov. V dvojhre som skončil na 33. až 64 mieste, vo štvorhre s českým stolným tenistom T. Danajom sme to dotiahli dokonca medzi najlepších 32 dvojíc“, uviedol M. Begala a zároveň podotkol, že z týchto vrcholných veteránskych podujatí to nebol jeho najlepší výsledok. „Na ME veteránov 2015 vo fínskom Tampere sme to s T. Danajom dotiahli pri účasti cca 2.200 stolných tenistov až do osemfinále“, dodal Begala.
Nie je to len o stolnom tenise
M. Begala rovnako ako aj A. Pavlotty sa zúčastňujú týchto šampionátov dlhodobo. Každé dva roky sú majstrovstvá Európy, resp. Sveta. Každoročne v máji alebo júni tak spolu so svojimi polovičkami navštívia zaujímavé destinácie, pričom spojiť šport spolu s oddychom a poznávaním nových krajín sa každoročne nepodarí každému. Počas voľného dňa na ME napr. stihli aj návštevu susedného Dánska, A. Pavlotty napr. počas MS na Novom Zélande pred niekoľkými rokmi nemohol vynechať návštevu Austrálie. „Účasť na týchto podujatiach spoločne s manželkami je pre naše polovičky aspoň minimálnym zadosťučinením za čas strávený počas víkendov za teraz už poväčšine modrými stolmi“ dodáva s úsmevom M. Begala.
Organizácia každého podujatia tejto úrovne je špičková
Zorganizovať podujatia tohto typu je však mimoriadne náročné. Na MS 2016 v Alicante sa zišlo takmer 4.500 účastníkov z celého sveta, pričom sezóna v známom španielskom letovisku už bola v plnom prúde. „Zasielanie sms správ vopred pred stretnutím každému účastníkovi o jeho zápasoch ako aj následných výsledkoch je samozrejmosťou. Len v Helsinborgu sa hralo v piatich halách. V Tampere to bolo napr. 98 stolov v jednej jedinej hale, v Alicante dokonca neuveriteľných 196.“ Aj preto sú takéto podujatia zverené organizačne spoločnostiam, ktoré majú za sebou výstavy ako EXPO.
Stretnúť známe osobnosti svetového stolného tenisu nie je problém
Vo fínskom Tampere napr. žreb rozhodol o tom, že M. Begala sa už s skupine stretol s najvyššie nasadeným hráčom a neskorším víťazom D. Mazunovom. Apelgreen, Cecava, Frentzen, Yi Ding, Frank Bela, He Zhiwen, to sú len príkladmo ďalšie známe svetového stolného tenisu, ktoré sa týchto šampionátov zúčastňujú.
Stolný tenis začal hrávať až po tridsiatke
Viacerých priaznivcov stolného tenisu možno prekvapí, že súčasný humenský druho ligista sa začal stolnému tenisu venovať až po neplánovanom skončení futbalovej kariéry. V dôsledku zranenia už futbal hrať nemohol a keďže športovať chcel aj naďalej, vybral si stolný tenis. Aj preto je pre mnohých hráčov jeho svojský štýl samouka pri hre za stolom niekedy ťažkým nepredvídateľným orieškom. Samozrejme, že bez kvalitnej životosprávy a dlhým hodinám tréningu by už vo veku takmer päťdesiatnika majstrovskú súťaž mohol hrať len veľmi ťažko. Manželka ho však v športovaní podporuje, pričom odmenou jej môžu byť práve návštevy netradičných destinácii počas majstrovstiev, na ktoré chodia obaja vždy spoločne.
-daf-
foto: archív M. Begala