SPM mladších žiakov: Na prvom turnaji sezóny sa v Malackách predstavili chlapci aj dievčatá

Odštartovala séria slovenského pohára žiakov

Počas štátneho sviatku, v piatok 1. septembra odštartovala tohto sezónna séria SPM v Malackách spoločným turnajom kategórie mladších žiakov a žiačok. Ešte pred úvodom sezóny došlo k viacerým zmenám v hracom systéme, tým najdôležitejším je zrušenie skupín nasadených, čo znamená, že ktorýkoľvek hráč sa tak bude môcť už v základných skupinách stretnúť s nasadeným hráčom 1 až 16, čo umožňuje viaceré prekvapenia na úkor vyššie nasadených.

V hale Malina na štrnástich stoloch

Prvého turnaja SPM sa zúčastnilo aj viacero výprav z východného Slovenska, prevažná väčšina pricestovala vzhľadom na vzdialenosť už deň vopred. Celkovo sa na tomto turnaji predstavilo 25 východniarov, najpočetnejšie zastúpenia mali výpravy ŠKST Humenné /6/ a STO Valaliky /6/, zúčastnili sa aj družstvá STK Lokomotíva Košice /3/, KST Plus40 Trebišov /2/ Belá n/C /2/, ŠKST Michalovce /2/, ZŠ Karpatská Svidník 1, ŠSTK Junior Čaňa /1/, MŠK VSTK Vranov n/T /1/, KAC Jednota Košice /1/. Humenčanov na turnaji reprezentovali M.Gibas, A. Marcinčák, R. Pančišin, M. Šalata, P. Černiga a E. Behúnová.

Taktická vyzretosť hráča rastie s počtom zápasov

Aj keď väčšina mladých humenských hráčov sa mohla reálne pobiť o postup zo skupiny, svoje rozhodujúce zápasy vôbec nezvládli skôr po taktickej a psychickej ako hernej stránke. Priebežný stav 10:3 by hráč na víťazstvo v sete rozhodne premeniť mal. Je pritom evidentné, že psychická nepohoda v ďalšom priebehu ako aj ďalšom zápase mu na jeho výkone určite nepridá. Opäť sa preto ukazuje, že zápasovú prax je možné dosiahnuť len s počtom kvalitných duelov, ktorých sa mladí hráči v prípade záujmu o výkonnostný rast musia zúčastňovať. Paradoxne si tak svoju pozíciu tretieho nasadeného hráča spomedzi chlapcov dokázal udržať len benjamínok výpravy P. Černiga /ešte najmladší žiak/, ktorý však objektívne mal pred úvodom sezóny aj najviac natrénované.

Chýbal nám aj kúsok šťastia

Smolný zápas odohrala E. Behúnová v priamom zápase o postup zo skupiny s N. Darovcovou /ŠKST Karlova Ves/, slovenskou dvojkou kategórie najmladších žiačok, keď predtým porazila aj štvrtú nasadenú hráčku v skupine.. V dramatickom súboji dokázala v piatom sete sériou piatich bodov obrátiť nepriaznivý stav z 3:7 na 8:7. Jej súperku však tento obrat nepoložil a dokázala vyhrať napokon 12:10. Ukazuje sa preto, že najmä psychická odolnosť je žiackych kategóriach mimoriadne silnou devízou. K výkonu našej hráčky však treba objektívne priznať, že v piatom sete už bolo vnímať skôr jej kondičné limity, keďže na rozdiel od svojej súperky sa za stoly postavila priamo bez oddychu po viac ako sedemhodinovej ceste autom. O to viac preto treba oceniť jej bojovný výkon.

Najviac záujmu bol o kolotoč

keďže počet súťažiacich, trénerov, rodičov a návštevníkov postupom času spôsobil v hale ťažký a takmer nedýchateľný vzduch, najväčšiu návštevnosť malo asi detské ihrisko pred halou, kde sa drvivá väčšina prítomných chodila pravidelne vyvetrať. To často využívala aj naša výprava, najpopulárnejší bol určite kolotoč, no aj keď sme ho využili viackrát, tentokrát sa nám na ňom z výkonov našich hráčov hlavy rozhodne nezakrútili.

-daf-

 

 


Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *