Prvoligistky v premiérovej sezóne bronzové, k celkovému prvenstvu chýbal jeden set v štvorhre

Humenské ženy opäť s prvoligovou príslušnosťou

V sezóne 2019/2020 sa družstvo humenčaniek po dlhých rokoch opäť predstavilo v druhej najvyššej slovenskej súťaži, v prvej lige žien. A keďže naše dievčatá sú vekom ešte len kadetky, v úvode sezóny sme si ani veľké ambície nekládli. Cieľom bolo skôr ich postupne „oťukať“ a konfrontovať aj s iným typom zápasov ako zvyčajne hrávajú na slovenských či krajských bodovačkách. A keďže v sobotu 22. februára sa odohralo posledné dvojkolo prvoligového pelotónu žien, je čas na krátke obhliadnutie sa za prvoligovou sezónou.

Súťaže družstiev a jednotlivcov sú predsa len odlišné

Pred úvodom súťaže sme preto nemali žiadne očakávania na celkové umiestnenie družstva. V Humennom nám však vyrastá nová mladá generácia hráčok, snahou bolo ich konfrontovať aj s podstatne staršími a skúsenejšími hráčkami. Navyše, súťaže družstiev sú od jednotlivcov vždy trochu špecifické, keďže herný výpadkom jednej hráčky vo vyrovnanom zápase zväčša ohrozí výsledok celého družstva. Pre úspech celku sa preto hráčky potrebujú postupne naučiť stabilizovať svoje výkony, a to bez ohľadu na vývoj zápasu.

Nováčikovská daň sa nám nevyhla

Ako to už zvyčajne býva, hneď v prvom zápase sezóny v Ružomberku si naše dievčatá /S. Frandoferová, N. Dadejová, E. Behúnová/ vybrali krutú nováčikovskú daň, keď súperovi podľahli 0:10. Obdobný výsledok sa zopakoval ten istý deň aj popoludní, keď v Rožňave získali len dva body. Dievčatá síce mali natrénované, no bolo cítiť, že si na celkový výsledok neverili, chýbal im skúsený líder.

Prvá liga žien po rokoch naberá na atraktivite

V posledných rokoch sa prejavoval všeobecný pokles záujmu o túto súťaž. Väčšina hráčok boli prevažne juniorky a kadetky, ktorých nabitý zápasový program neumožňoval pravidelne štartovať aj v dlhodobej súťaži družstiev. Už túto sezónu sa však do prvoligového pelotónu vrátilo viacero starších a skúsenejších hráčok, čo kvalitu súťaže výraznejšie zvýšilo. Navyše, už v januárovom prestupovom termíne bolo zrejmé, že družstvá berú súťaž vážne. V snahe zabojovať o celkové prvenstvo sa preto posilňovali o ďalšie skúsené hráčky /napr. Z. Ličková – KST Tučianske Teplice, A. Čišková – TJ Geológ Rožňava/.

Mihaľovová späť v súťažnom kolotoči

Na túto situáciu muselo reagovať aj družstvo humenčaniek, a tak v priebehu sezóny dievčatá posilnila naša hrajúca trénerka mládeže J. Mihaľovová. Napriek tomu, že už niekoľko rokov sa venuje len výchove mládeže /netrénuje „na seba“ a nehráva žiadne súťažné zápasy/ v snahe výkonnostne posunúť mladé hráčky to opäť v súťažnom pelotóne skúsila aj napriek dlhotrvajúcemu zraneniu lakťa, ktoré výraznejšie limitoval je herné výkony. Jej prítomnosťou sila družstva neuveriteľne stúpla, čo si takpovediac dvakrát odskákalo ambiciózne družstvo KST Turčianske Teplice. To sme doma dokázali poraziť 6:4 a rovnakým výsledkom v januári aj vonku u súpera, a to aj napriek tomu, že sa toto družstvo medzičasom herne posilnilo.

Matematika bol pred záverečným kolom bola jednoznačná

V poslednom súťažnom kole Humenské prvoligistky na domácich stoloch privítali celky z Ružomberka a Rožňavy. O atraktivite zápasov svedčila aj skutočnosť, že sa jednalo o prvé dve družstvá celkového poradia. Pred posledným dvojzápasom sezóny tak bola situácia na čele tabuľky mimoriadne zaujímavá, keďže šancu na celkové prvenstvo mali stále ešte tri družstvá /Ružomberok, Rožňava, Humenné/, ktoré medzi sebou delil jeden bod. Matematika bola v tomto neúprosná, ak humenčanky chceli pomýšľať na celkové prvenstvo, museli akýmkoľvek výsledkom zdolať tak Ružomberok /priebežne druhý/ ako aj Rožňavu /priebežne prvý/. Prípadné výsledky 6:4 neboli celkom nereálne, no hrať pod týmto tlakom tiež nebolo jednoduché.

O celkovom víťazovi súťaže rozhodla jediná dvojhra

Naše dievčatá vstúpili do zápasu s Ružomberkom výborne, už hneď v úvodnej štvorhre sa ujali rýchleho vedenia 2:0 na sety. Ružomberčanky sa však nevzdávali a húževnatým výkonom výsledok otočili a vyhrali 3:2. A práve táto štvorhra sa v ďalšom priebehu ukázala ako rozhodujúca, keďže celkovým skóre 5:5 sme si už v prvom zápase „zarezali“ možnosť celkového prvenstva v súťaži.

Zdolali sme lídra, ktorý pricestoval v najsilnejšom zložení

Treba preto pochváliť bojovný výkon dievčat, keďže bez ohľadu na výsledok v poslednom popoludňajšom zápase s lídrom z Rožňavy už bolo zrejmé, že skončia tretie. Náš súper však nechcel nechať nič na náhodu a do Humenného pricestoval v najsilnejšom zložení, keď v polovici sezóny nahradila trojku skúsená A. Čišková. Najmä mladé hráčky Humenného počas vzájomného zápasu ani len netušili proti akej hráčke to vlastne nastúpili, keďže v čase, keď A. Čišková /Veterná/ zbierala svoje najväčšie kariérne úspechy neboli naše mladé hráčky ešte ani len na svete.

A. Čišková /Veterná/ je odbornej verejnosti dostatočne známa

Medzi najväčšie úspechy A. Čiškovej /Veternej/, vtedy ešte v drese Imuny Šarišské Michaľany okrem iného patrí napr. striebro a bronz z majstrovstiev Československa, je dvojnásobnou zlatou medailistkou z majstrovstiev Slovenska jednotlivcov, k tomu pridala ešte trikrát striebro a jeden bronz /zdroj: www.sarisskemichalany.sk/. Z hľadiska zápasovej taktiky bolo preto možno aj dobré, že naše mladé hráčky pred duelom o týchto úspechoch svojej protihráčky ani len netušili. A. Čišková je dobre známa aj humenskej stolnotenisovej verejnosti. Najmä v kadetských časoch tu viackrát hrávala, v roku 1995 navyše získala v dvojhre žien striebro na prestížnom turnaji O Cenu Chemkostavu., predchodca dnešného Memoriálu Františka Karandyšovského.

Cena Chemkostavu /Humenné/ 1995, dvojhra žien, A. Veterná /Čišková/ druhé miesto /v strede/

Líderka prvoligového pelotónu je z Humenného, výkonnostne stále rastieme

Napriek tomu, že nám celkové víťazstvo ušlo o jeden jediný zápas /skôr o jediný set v nezvládnutej štvorhre 2:3 s Ružomberkom/, celkové vystúpenie v súťaži musíme hodnotiť pozitívne. Družstvo skončilo na treťom mieste, dievčatá výkonnostne rastú, o čom svedčí aj skutočnosť, že S. Frandoferová v zápase s dovtedy vedúcou Rožňavou dokázala poraziť dve hráčky TOP 5 priebežnej úspešnosti /A. Sokolská – 3. miesto 82,14% ako aj A. Černická – 5. miesto 74,04%/. Navyše J. Mihaľovová sa stala absolútnou líderkou poradia úspešnosti 1. ligy /92,31%/. Popracovať je však potrebné ešte na výraznejšej stabilizácii výkonov, keď až na J. Mihaľovovú boli výkony dievčat značne nevyrovnané. Frandoferová potvrdila stúpajúcu formu hneď na druhý deň vo Vranove n/T. Keď na Slovenskom pohári starších žiačok dosiahla spomedzi 48 účastníkov veľmi slušné 9. až 12. miesto. A keďže prvých osem hráčok /členky rôznych reprezentačných tímov/ je nateraz nedosiahnuteľných, dosiahla herne najlepší reálny výsledok, ktorý bolo možné očakávať.

Trvalá kvalita sa buduje postupne, o čelné priečky sa pokúsime zabojovať o rok

Treba tiež objektívne priznať, že dievčatá na víťazstvo v súťaži ešte herne nemajú, potrebujú dozrieť, stabilizovať svoje výkony a získať viac skúsenosti v ťažkých zápasoch. Perspektíva tam ale rozhodne je. Veď v úvode prehrali s lídrom z Ružoberka 0:10, v odvete to bola už remíza 5:5. Aj po odrátaní bodov J. Mihaľovovej, keď Dadejová s Frandoferovou pri tej istej zostave hostí mali skóre 0:6, v odvete to už bolo 3:3.

O budúcnosť humenského ženského stolného tenisu sa nateraz obávať nemusíme

Výrazným pozitívom je, že kompletné družstvo bolo tvorené z domácich hráčok a odchovankýň /J. Mihaľovová, S. Frandoferová, N. Dadejová a E. Behúnová/, čo je v tejto súťaži skôr výnimkou. Navyše, káder vieme postupne dopĺňať, postupne herne dorastajú ďalšie hráčky /S. Ďurašková, J. Grecová/, veľkou nádejou sú aj naše najmladšie hráčky /V. Škutová, E. Marcinčáková/, ktorým by túto sezónu nemala uniknúť účasť na majstrovstvách Slovenska najmladších žiačok. Aj to svedčí o kvalitnej a systematickej práci klubu s mládežou. Predsa len, vlastné odchovankyne majú k reprezentácii klubu iný vzťah ako „legionári“ očakávajúci prioritne rôzne benefity. Dúfame preto, že sa nám v budúcnosti nenastane situácia ako v tohto víkendovom extraligovom kole, keď v jednom z družstiev na domáci zápas nastúpili len dve hráčky.

Posily do budúcna nevylučujeme

Ani v Humennom sa však do budúcna nebránime novým posilám, táto situácia by však mala nastať len ojedinele a len vtedy, ak budú pre klub aj skutočným prínosom. Predpokladom preto je začlenenie sa do seriózneho tréningového procesu s akceptáciou podmienok klubu a stotožnením sa s jeho filozofiou pri výchove mládeže.


Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *