Humenskí stolnotenisti na prahu nového roku

Bilancujeme polovicu súťažného ročníka

V polovici decembra ukončili Humenskí stolnotenisti svojimi majstrovskými zápasmi tak súťaže mládeže ako aj dospelých. Počas tejto krátkej zimnej prestávky, ktorú viacerí hráči vyplnia rôznymi vianočnými či novoročnými turnajmi je preto čas na zhodnotenie práve prebiehajúcej sezóny 2016/2017.

Druholigisti svoj cieľ už splnili

V družstvách dospelých reprezentujú klub a mesto v majstrovských súťažiach aktuálne tri družstvá, ŠKST Humenné A v 2. lige ako najvyššej súťaži východného Slovenska, ŠKST Humenné B v 3. lige Severovýchod a ŠKST Humenné C v 6. lige oblastnej súťaži. Trochu s obavami vstupovali do súťaže najmä druholigisti, keďže vzhľadom na reorganizáciu súťaže /zníženie počtu družstiev zo 14 na 12/ bolo cieľom umiestnenie do šiesteho miesta, čo s istotou zaručovalo vyhnutie sa súbojom o prípadné zotrvanie v súťaži. To sa napokon priebežným štvrtým miestom aj podarilo, mrzieť však môžu viaceré zbytočné straty bodov z úvodu súťaže ako aj nezvládnuté súboje s favoritmi /Mokrance, Zbereko Košice/ keď hráči /M. Begala, D. Stoják, I. Serbák a D. Fink /nedokázali priebežné vedenie v zápasoch pretaviť do víťazného konca. Pri pohľade na tabuľku je však zrejmé, že stolnotenisová hráčska kvalita sa nachádza skôr v Košickom kraji, keďže všetky ostatné družstva prvej šestky sú práve z tohto regiónu /1. Mokrance, 2. Valaliky A, 3. Zbereko Košice, 4. ŠKST Humenné, 5. Valaliky B, Vojčice/. Z tohto pohľadu preto môžeme byť v Humennom rozhodne spokojní.


Foto: spomedzi humenských druholigistov má priebežne najvyššiu úspešnosť 66,76% M. Begala /foto: MJK/.

Suverénna rezerva bez straty bodu

Príjemným prekvapením rozhodne boli výkony treťoligovej rezervy. To že béčko bude na čelných pozíciách sa predpokladalo, ale že vyhrá jesennú časť suverénne bez straty čo i len jediného bodu je bonusom. Opäť sa len potvrdilo, že ak chce družstvo pomýšľať na úspech káder musí byť vyrovnaný. To nanajvýš potvrdila štvorica P. Novák /84,62%/, J. Mihaľovová /83,33%/, L. Tkáč /78,13%/ a Ľ. Lukáč /76,92%/, keď všetci štyria sa nachádzajú v prvej desiatke hráčov úspešnosti tretej ligy po jesennej časti. O kvalitách tohto družstva svedčí aj skutočnosť, že v priamom súboji o prvé miesto dokázali v predposlednom kole jesennej časti poraziť hostí z STO Sedlice vysoko 14:4.

Por. Mužstvo Zápasy V R P K Skóre Body P
1 ŠKST Humenné B 11 11 0 0 0 147 : 51 33
2 STO Sedlice A 11 9 1 1 0 138 : 60 30
3 ŠKST Kamenica n/Cir. A 11 8 0 3 0 120 : 78 27
4 MŠK VSTK Vranov n/T D 11 6 2 3 0 116 : 82 25
5 ŠK Orion Belá n/Cir. A 11 6 1 4 0 100 : 98 24
6 STO Snina A 11 6 1 4 0 92 : 106 24
7 STJ Družba Bardejov A 11 6 0 5 0 111 : 87 23
8 JMC Lužany pri Topli A 11 4 1 6 0 89 : 109 20
9 STK Lemešany A 11 3 0 8 0 89 : 109 17
10 ŠKP Prešov A 11 2 0 9 0 72 : 126 15
11 MŠK VSTK Vranov n/T E 11 2 0 9 0 71 : 127 15
12 STŠK Tecák Vranov nT A 11 0 0 11 0 43 : 155 11

Ponúkame priestor mladým hráčom

Ešte pred úvodom sezóny padlo rozhodnutie, že v C družstve postupne dostanú šancu mladí hráči, ktorí sa začali v klube venovať tréningovému procesu. Na toto družstvo tak neboli kladené výrazné požiadavky na úspech, aj keď kompletný káder by svojou kvalitou určite presvedčil. Príležitosť tak dostali hráči ako J. Šudík a K. Rada, ktorí odohrali v tejto sezóne vôbec svoje prvé súťažné zápasy. Vzhľadom na pribúdajúci počet mládeže v klube preto do budúceho ročníka uvažujeme o vytvorení D družstva zloženého výlučne z mladých kadetov a juniorov, ktorí tak budú v oblastnej súťaži konfrontovaní s rôznymi hernými štýlmi ostrieľaných veteránov stolného tenisu.

Výchova novej generácie je dlhodobý a náročný proces

V klube si plne uvedomujeme, že rozvoj vieme zabezpečiť len prostredníctvom výchovy mladých hráčov, a tak najväčšiu pozornosť v súčasnej dobe venujeme budovaniu novej generácii. Ide však o dlhodobý a náročný proces pri zachovaní určitej postupnosti krokov. Vzhľadom na skutočnosť, že v našej oblasti dlhodobo absentuje akákoľvek žiacka súťaž /Oblastná súťaž žiakov na úrovni regiónov Humenné, Snina a Medzilaborce/, aj tých najmladších sme museli nahlásiť do krajských súťaží /1. liga mladších žiakov, 2. liga starších žiakov/, kde hrávajú s omnoho staršími protihráčmi. Potešiteľné však je, že viacerí z nich sa už pravidelne začali zúčastňovať bodovacej súťaže slovenského ako aj východoslovenského pohára mládeže. A veru ani pozornosti vedúcim výprav neušlo, ak napr. hneď v úvode sezóny na SPM najmladších žiakov vo Valalikoch boli hráči z Humenného v jeden moment súčasne takmer za každým stolom.

Teší nás podpora rodičov

Obrovským prínosom je tiež aj reálny záujem rodičov o tréningový proces detí. Napredovanie je možné len ak funguje pomyselný trojuholník vzťahov rodič-tréner-dieťa. Časť nákladov znášajú rodiča sami, klub prispieva tiež nemalou mierou. Všetky deti, ktoré sa pravidelne zúčastňujú tréningového procesu a súčasne absolvujú turnaje SPM či VSPM v tejto sezóne už dostali od klubu materiálne vybavenie ako napr. jeden pár poťahov, športovú tašku, púzdro na raketu atď. Navyše všetky tieto deti nastupujú v jednotných klubových tričkách, tréningové či zápasové loptičky sú samozrejmosťou. Táto podpora je však nevyhnutná. Už sa nám totiž stalo, že kvôli necelistvosti poťahu nám na SPM /Malacky, Bratislava/ už v kategórii najmladších žiakov na zápas nepripustili zverenca. Skúste však vysvetliť osem či desaťročnému dieťaťu, že po údere do hrany či rohu stola poťah už zvyčajne nespĺňa prísne pravidlo o jeho celistvosti, a tak je potrebná výmena či mať po ruke rovnakú náhradnú raketu. No, a jeden pár nových poťahov stojí 70 EUR a viac. Prísľubom do budúcnosti humenského stolného tenisu tak môžu byť najmladší žiaci ako M. Gibas, E. Behúnová, A. Marcinčák, R. Pančišin, či ešte len osemroční hráči P. Černiga a N. Dadajová.

Memoriál F. Karandyšovského každým rokom zvyšuje pomyselnú laťku

Už od prvého ročníka v septembri 2014 sme mali záujem koncipovať toto podujatie na vyššej kvalitatívnej úrovni, ktoré by dokázalo prilákať širšiu slovenskú špičku. Postupne sa nám to darí, veď finalisti tretieho ročníka A. Valúch a E. Illáš patria na Slovensku medzi TOP 10. To potvrdili napr. aj na decembrovom kontrolnom turnaji mužov v Bratislave, keď obidvaja dokázali poraziť aj dlhoročnú slovenskú jednotku a oporu reprezentácie Ľ. Pišteja. Navyše, ukázalo sa, že v polovici septembra sa v Humennom schádza širšia špička, keďže už v zápasoch osemfinále sa len sporadicky vyskytne hráč  hrajúci nižšiu ako 1. ligu. A tieto súboje vážne berú už aj samotní hráči, veď tohtoročný finalisti pricestovali už deň vopred. Keď navyše zvážime skutočnosť, že jeden z najlepších slovenských juniorských reprezentantov J. Zelinka /STK Košice-Čaňa/ neuhral proti neskoršiemu víťazovi ani jediný set, je zrejmé, že aj diváci si prídu na svoje. Potvrdením toho bol práve finálový súboj, keď A. Valúch nedokázal pretaviť do víťazného konca ani priebežný stav 8:3 v rozhodujúcom piatom sete. Máme tak záujem nadviazať na niekdajšiu slávu tradičného stolnotenisového turnaja pod názvom Cena Chemkostavu, ktorých sa uskutočnilo spolu 33. ročníkov a na ktorý si v rozhovore pre HNTV zaspomínal práve víťaz Memoriálu F.K. 2016 E. Illáš.

Nezabúdame oceniť ani dlhoročnú a záslužnú prácu

Súčasťou Memoriálu F.K. sú tiež sprievodné akcie a podujatia, ktoré len prispievajú k popularizácii stolného tenisu na území mesta ako aj regióne Horného Zemplína. Pri príležitosti Memoriálu F.K. 2016 sme opäť pre stolnotenisovú verejnosť bezplatne pripravili kvalitný plnofarebný informačný bulletin, rozdali sme malú pozornosť vo forme pier a pri príležitosti svetového dňa prvej pomoci boli k dispozícii aj dobrovoľníci z červeného kríža, ktorí tak samotným hráčom ako aj návštevníkom poskytovali cenné rady pri záchrane ľudského života s možnosťou vyskúšať si svoje teoretické poznatky priamo aj na na figurínach. Asi najväčšiu mediálnu pozornosť lokálnych periodík a miestnej HNTV však každoročne púta udelenie ocenenia – Stolnotenisová osobnosť Horného Zemplína za dlhoročnú a záslužnú prácu pri rozvoji stolného tenisu v našom regióne. Po F. Jakubovovi a Š. Majerníkovi si ju tentokrát odniesol Š. Nitkulinec. Títo dnes už sedemdesiatnici obetovali stolnému tenisu vo svojom živote mnoho, a tak veríme, že ocenenie poteší aj ich najbližších, na úkor ktorých sa tomuto športu mnohokrát venujú.

Snažíme sa o komplexný rozvoj klubu

Tak ako sa herná kvalita hráča odvíja od jeho komplexnosti, snažíme sa rovnako toto pravidlo aplikovať aj pri budovaní a rozvoji klubu. A hráčska zložka je len jedným kolieskom jeho rozvoja. Neustále preto zvyšujeme aj vzdelanostnú úroveň našich trénerov a rozhodcov. Veď len v novembri si dvaja tréneri zvýšili kvalifikáciu už na 3. stupeň /nová licencia B/ a hneď v decembri sme spolu so SSTZ a VsSTZ zorganizovali školenie rozhodcov, keď sa ho aktívne zúčastnilo viacero našich hráčov a členov. Potešiteľná bola tiež napr. aj účasť rodičov na prednáške o zdravej výžive výkonnostného mladého športovca, ktorú sme zorganizovali pre začínajúcich hráčov. A vôbec to nebolo márne, keďže niektorí z nich už na turnajoch vymenili párky za misku s ryžou. Účasť takmer päťdesiatky hráčov, rodičov, detí a priateľov klubu na júnovom ukončení predchádzajúcej sezóny tiež len prispieva k budovaniu a udržiavaniu vzťahov vo vnútri klubu.

Webová stránka otvorila nové možnosti klubovej prezentácie

K veľkému informačnému a komunikačnému prínosu vo vzťahu k verejnosti prispelo zriadenie novej webovej stránky. Viaceré lokálne média po udelení nášho súhlasu automaticky preberajú jednotlivé články a novinky, čo len prispieva k popularizácii stolného tenisu na území mesta. A pravidelné týždňové reporty počtu návštevnosti s viacerými pre nás dôležitými údajmi /napr. údaje o pravidelnosti návštev, nových návštevníkoch, dĺžke zotrvania na stránke, prezeranie obsahu atď./ nám zároveň dávajú aj potrebnú spätnú väzbu. Pri porovnaní s ostatnými webovými stránkami klubov na Slovensku môžeme smelo konštatovať, že naša www stránka patrí na Slovensku k špičke klubových web stránok stolného tenisu. Do budúcnosti však bude tento web len taký dobrý, akým obsahom ho budeme ďalej napĺňať.

Organizujeme stále viac športových podujatí

Našim priaznivcom určite neušlo pozornosti, že sme po dlhej dobe začali organizovať podujatia mládeže ako Východoslovenský pohár mládeže, bola nám pridelená aj organizácia majstrovstiev kraja najmladších žiakov. Skutočnou zaťažkávacou skúškou však bude až Slovenský pohár mládeže najmladších žiakov v apríli 2017, keď očakávame takmer stovku najlepších stolných tenistov v kategórii najmladších žiakov. Tu sa určite pokúsime aj o užšiu spoluprácu s vedením mesta Humenné, keďže usporiadanie podujatia tohto rangu v Mestskej športovej hale by bolo viac ako žiadúce.

Viaczdrojovosť financovania je nevyhnutná

Samozrejme, že všetky tieto aktivity si vyžadujú aj nejaké tie finančné prostriedky. Tu je však namieste podotknúť, že zabezpečenie viaczdrojovosti financovania klubu ako občianskeho združenia sa javí pre jeho ďalší rozvoj ako nevyhnutná. Nečakáme preto len s nastavenou dlaňou, ale aj sami vyvíjame aktivity tak, aby klub fungoval dlhodobo a stabilne bez ohľadu na to, či sa nám podarí získať nejaký finančný dar alebo nie. Splnenie administratívno-právnych predpokladov pre prijatie prostriedkov z rôznych dotačných či podporných programov je však nevyhnutné.

Nároky na kvalitu práce športových odborníkov sa neustále zvyšujú

To so sebou kladie aj vyššie nároky na tzv. znalostný športový manažment, na čo v jednom zo svojich odborných článkov poukázal aj jeden z tvorcov nového zákona o športe JUDr. Peter Sepeši, a to vzhľadom na obrovské množstvo nielen legislatívnych zmien v poslednom období. Veď len v novembri bol novelizovaný zákon o športe, mimochodom aj s dopadom na priame financovanie športových klubov prostredníctvom centrálnych zväzov. Tieto skutočnosti nás preto nútia, aby sme sa v klube venovali aj týmto otázkam a pripravili sa tak na nové výzvy. Nemáme záujem takpovediac ostať stáť na stanici, ale jedným z cieľov je nasadnúť na už rozbehnutý stolnotenisový rýchlik novej filozofie podpory športu na Slovensku. Zároveň sme však pripravení v týchto otázkach poskytnúť pomocnú ruku aj menším stolnotenisovým klubom regiónu, prípadne oblastnému zväzu, ak samozrejme o tento typ spolupráce prejavia aj reálny záujem.

Nechceme zaspať na vavrínoch

V novom roku 2017 máme záujem túto našu prácu ešte viac zintenzívniť. Predpokladáme rozšírenie tak mládežníckych družstiev ako aj družstiev dospelých. Plánujeme taktiež zorganizovať aj viac podujatí nielen pre členov klubu, ale aj pre samotných občanov mesta Humenné, kde predovšetkým vyvíjame svoju činnosť. Dopyt po stolnotenisovom turnaji napr. prišiel od jednej z dôchodcovských organizácii pôsobiacich v meste Humenné, hneď v úvode roka 2017 máme tiež záujem zorganizovať otvorený turnaj pre žiakov humenských základných škôl bez vekových obmedzení a to tak v kategórii chlapcov ako aj dievčat. Určite nechceme poľaviť v informačno-publikačnej činnosti, zameriame sa aj na posilňovanie finančnej stability klubu a jeho vnútornú reformu. Nejaké prekvapenia pre členov klubu, obyvateľov mesta a športovú verejnosť si však ešte necháme v talóne.

Novoročné prianie

Na prahu nového roka 2017 sa chceme poďakovať všetkým partnerom, priaznivcom a podporovateľom humenského stolného tenisu za ich mnohokrát dobrovoľnícku prácu a podporu bez nároku na akúkoľvek odmenu. Vďaka taktiež patrí všetkým deťom, ktoré v priebehu celého roka prejavili záujem zašportovať si a vymeniť tak aspoň na chvíľu počítačové hry za aktívny oddych pri stole. Poďakovanie patrí aj všetkým rodičom, bez reálnej podpory ktorých by ich ratolesti sotva mohli napredovať a do nového roka 2017 zaželať všetkým nielen veľa športových úspechov, ale aj úspechov v osobnom živote.

-daf-


Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *