Extraligistky vstúpili do súťažného ročníka dvoma najtesnejšími prehrami

Začala sa dorastenecká extraliga

V nedeľu 4. októbra sa začali súťažné boje extraligy dorasteniek. V najvyššej slovenskej súťaži sa pritom po dlhých rokoch opäť predstavili aj hráčky ŠKST Humenné. Aj keď pôvodne mali dievčatá cestovať do Považskej Bystrice, po zmene súťažného programu len niekoľko dní pred začiatkom súťaže z dôvodu obmedzení spojených s COVID-19 sa nakoniec predstavili na stoloch ŠKST Michalovce. Okrem domáceho družstva si svoje sily zmerali aj s klubom ŠKST Ružomberok. A keďže je to aktuálne v tejto sezóne v okrese najvyššia súťaž stolnotenisového družstva, výsledky budeme  monitorovať podrobnejšie a jednotlivých zápasom sa aj viac venovať a analyzovať ich.

Vo viacerých družstvách nastupujú aj reprezentantky SR

Humenské dievčatá nastúpili v zostave S. Frandoferová, N. Dadejová a N. Némethová, ktorá túto sezónu posilní Humenské dievčatá ročným hosťovaním z STO Valaliky. Ide o pomerne mladé družstvo, keďže jedinou rýdzou juniorkou je v tíme len S. Frandoferová, a to tiež len prvým rokom. Pred úvodom sezóny si preto celkovo konkréte ambície nekladieme, keďže vo viacerých družstvách sa nachádzajú členky reprezentačných tímov v rôznych vekových kategóriách. Možno preto spočiatku skôr ako výsledky bude dôležité to, ako sa jednotlivé hráčky dokážu vyrovnať s tlakom v jednotlivých zápasoch, kde víťazstvo samo rozhodne nepríde a budú si ho musieť v každom jednom dueli vydrieť. Navyše tímová súťaž je predsa len trochu odlišná. Výsledok celého družstva závisí od individuálneho výsledku každého jednotlivca, ktorý musí zapnúť a odovzdať zo seba všetko aj vtedy, keď sa mu aktuálne nedarí. Hráč preto nemá zodpovednosť len za svoj výkon, ale aj za výkon celého družstva.

Úvod do súťaže nám nevyšiel

V prvom zápase s Ružomberkom bolo v niektorých vzájomných zápasoch ešte badať určitú nervozitu, či rešpekt zo súťaže. Zápas bol však rozohraný dobre. Napriek tomu sme súperovi podľahli 3:4.

Body ŠKST Ružomberok: Dziewiczová 2b, Krajčiová 1,5 b., Kľuchová 0 b, body ŠKST Humenné: Frandoferová 2 b., Némethová 1 b., Dadejová 0 b.

Výhodu jednej hráčky sme nedokázali využiť

V druhom zápase s Michalovcami sa nám opäť naskytla šanca zabojovať o víťazstvo, keďže súperky nastúpili bez tretej hráčky, no s mnohonásobnou majsterkou Slovenska M. Bitóvou, ktorá uplynulú sezónu vo svojej kategórii počas celej sezóny na Slovensku nenašla premožiteľku. Napriek tomu, že naše dievčatá viedli kontumačne už 2:0, zápas nedokázali vyhrať. Nádej na možnú výhru vykresala N. Némethová, keď dokázala pomerne presvedčivo poraziť E. Dudovú 3:1, no to bolo zo strany Humenčaniek všetko. Rozhodne však treba pochváliť jej záverečný súboj s M. Bitoóvou, keď za celkového stavu stretnutia družstiev  3:3, dokázala priviesť  posledný zápas až do rozhodujúceho piateho setu, kde v dramatickej koncovke podľahla svojej súperke 10:12. Len dve loptičky nás tak delili od víťazstva v zápase. Ninke však v tomto stretnutí nebolo čo vyčítať, bojovala, málo ktorá hráčka na Slovensku dokáže vyvinúť na M. Bitoóvú takýto tlak a obavu z víťazstva ako práve Ninka.

Body ŠKST Michalovce: Bitoóvá 2,5 b., Dudová 1,5 b, body ŠKST Humenné: Frandoferová 0 b., Némethová 1 b, Dadejová 0 b, 2x WO.

Na nováčikovskú daň sa rozhodne vyhovárať nemôžeme

Kde hľadať príčiny týchto výsledkov nateraz nevedno. Je potrebné si ale uvedomiť, že dievčatá majú natrénované dostatočný počet hodín. Tiež podmienky, ktoré aktuálne v Humennom majú pre tréningový proces vytvorené, sú azda tie najlepšie aké tu za posledné dve dekády boli. Problémom je však niekedy preniesť to natrénované aj do samotného zápasu. Celkový výsledok tak ovplyvňuje viacero faktorov.

Hráč nereprezentuje len seba, ale aj množstvo ďalších ľudí, ktorých prácu výsledkami zosobňuje

Niekedy nie je tiež ani tak dôležité, či svoj zápas hráč prehrá, ale aj samotný spôsob hry a jeho predvedený výkon. Hráč v takomto zápase nebojuje iba za seba, ale reprezentuje celé družstvo, mesto Humenné ako aj mnoho ďalších partnerov, sponzorov a všetkých, ktorí sa na chode klubu akýmkoľvek spôsobom podieľajú. A keďže dievčatá hrajú najvyššiu slovenskú dorasteneckú súťaž, ktorú na východnom Slovensku hrajú len dve družstvá, sú takpovediac na očiach. Aj preto sme sa rozhodli uvádzať  aj krátke individuálne hodnotenia, ktoré by mali byť akousi spätnou pozápasovou väzbou.

Individuálne hodnotenia výkonov hráčok

Svoj štandard si odviedla zápasovo najskúsenejšia N. Némethová, ktorá príkladne bojovala vo všetkých stretnutiach. Mala tiež objektívne ťažší los, keďže v oboch dueloch sa stretla s jednotkou súperiek. Dokonale dokázala tiež do zápasu preniesť rady trénerov, čím získala viacero dôležitých setov. Svoj zápasový rytmus si po počiatočnej neistote dokázala nájsť S. Frandoferová, bolo vidno, že v úvodných setoch ju ešte zväzovala tréma. No hneď v prvom zápase proti Ružomberku dokázala vyhrať dva náročné päťsetové zápasy, čo v minulosti nebývalo zvykom. Je vidno, že na sebe neustále pracuje po viacerých stránkach, popracovať však ešte musí na zmene zápasového rytmu a v hľadaní slabých stránok súperiek. Od bývalej majsterky Slovenska N. Dadejovej sa čakalo viac ako vyhraté dva sety v priebehu jedného hracieho dňa. Je potrebné, aby sa Nelka dokázala výsledkovo posúvať výraznejšie vpred nie len medzi svojou vekovou kategóriou ale už aj medzi staršími dievčatami, keďže potenciál na to rozhodne má. Dôležité je však tiež vedieť prijímať rady kauča, ktorý predsa len zápas za ohrádkou vidí  trochu inak a pokúsiť sa aj o zmenu výsledku či herného štýlu aj v prípade ak „to nejde“. Samotný výkon hráča je síce individuálny, no výsledok je neraz viac kolektívny ako sa zdá.

Bodka na záver: abstinenčné príznaky

Žijeme neodškriepiteľne v mobilnej ére. Mobily nám pomáhajú, uľahčujú život. Niektoré deti však bez mobilu v ruke začínajú zrejme pociťovať abstinenčné príznaky. Aj preto možno viacerí rodičia dávajú svoje deti na šport v nádeji, že aspoň počas neho azda na mobil zabudnú, hm ….. . Ako dieťa som svojmu spoluhráčovi v družstve za každých okolností pri dôležitom zápase fandil, veď  išlo o víťazstvo družstva, teda aj o môj výsledok. Je však pravdou, že vtedy mobily neboli. Nemôžem tiež povedať, že by si dievčatá toho ktorého družstva v uvedených zápasoch nefandili, žiť so zápasom je však úplne niečo iné, to dnes už medzi mládežou takmer vymizlo.  No vidieť po tridsiatich piatich rokoch hráčskej činnosti na vlastné oči ako sa kompletná hráčska lavička domáceho ako aj hosťujúceho družstva dievčat skláňa nad mobilom v čase záverečného piateho setu, ktorý rozhoduje o víťazstve družstva v celom zápase ma osobne zamrzelo viac ako samotný výsledok. Jeden z prítomných trénerov to hneď trefne okomentoval slovami: „Asi nám na tom výsledku záleží viac ako samotným hráčkam…..“. Na záver by som toto vyjadrenie trochu otočil a položil si zaujímavú otázku: „ Začne hráčkam záležať viac na výsledku družstva vtedy, keď na jeho výsledku prestane záležať ich trénerom?“


Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *