Svetová séria ITTF World Tour očami diváka

Prestížna séria Major

V dňoch 31. augusta až 4. septembra 2016 sa u našich západných susedov v českom Olomouci uskutočnilo ďalšie pokračovanie prestížnej svetovej série turnajov kategórie Major CZECH OPEN. Športová hala Univerzity Palackého privítala viac ako 300 stolných tenistov z celého sveta. O prestíži tejto série svedčí aj celková dotácia turnaja 70.000 USD, v našich zemepisných šírkach skutočne výnimočné.

Svetové esá stolného tenisu

Túto prestížnu sériu najlepších stolných tenistov na svete si preto ako diváci nenechali ujsť ani zástupcovia nášho klubu. V sobotu 3. septembra sme tak na vlastné oči mohli vidieť majstrovstvo v podaní hráčov ako Kenta MATSUDARIA /Japonsko, ITTF ranking 26/ či Jonathan GROTH /Dánsko, ITTF ranking 29/. Len výprava Nemecka mala vo svojom rade štyroch hráčov prvej svetovej stovky /Patrick Franziska, Patrick Baum, Ruwen Filus, Steffen Mengel/. O početnej výprave Japonska, Kórei či Švédska nehovoriac. Spomedzi žien asi najviac pozornosti pútala výprava Japonska so šiestimi hráčkami TOP 50 rankingu ITTF spolu s najväčšou hviezdou Hitomi SATO /ITTF ranking 20/.

Neuveriteľne vyrovnaná špička

To že svetová špička je neskutočne vyrovnaná potvrdili aj predčasné prehry nasadených jednotiek tak v hlavnej súťaži mužov ako aj žien. Jeden z divácky najatraktívnejších zápasov odohral počas sobotnajšieho programu kazach Kirill GERASSIMENKO, ktorý v siedmych setoch už v osemfinále agresívnou útočnou hrou zdolal nasadenú jednotku Kenta MATSUDARIA /na foto nižšie/. Veľkú divácku pozornosť pútalo aj semifinále štvorhry žien, kde sa domáce češky Karin ADAMKOVA a Aneta KUCEROVA pokúsili zabojovať o finále s dvojicou Matilda EKHOLM /Švédsko, ITTF ranking 52/, Georgina POTA /Maďarsko, ITTF ranking 41/. Možno to domáci videli inak, ale ako nezainteresovaný divák som konštatoval, že domáce hráčky na postup jednoducho nárok nemali. Rozdiel bol skutočne viditeľný. S výkonom svojich hráčov rozhodne nemohol byť spokojný ani nemecký reprezentačný tréner mužov, keďže medzi najlepších osem sa neprebojoval ani jediný nemecký hráč.

20160903_133540

Organizátori sa vytiahli

Okrem výkonov najlepších stolných tenistov nás tiež zaujímalo aj organizačné zázemie takéhoto veľkého podujatia. To bolo na skutočne vysokej úrovni a tešilo sa aj veľkému záujmu médií. Taký počet vozidiel Českej televízie ako tam by sme na stolnotenisovom podujatí organizovanom na Slovensku hľadali skutočne ťažko. Nehovoriac o tom, že pri obhliadke predajne stolnotenisových potrieb sme boli automaticky privítaní perfektnou angličtinou. Viaceré kvalitné propagačné materiály v cene vstupného /70 Kč, necelé 3 eura/ boli samozrejmosťou. Turnaj mal skvelú atmosféru, jednotlivých hráčov bolo možné stretnúť aj na káve medzi bežnými návštevníkmi.

Naši hráči neprekvapili

Určite sme mali záujem povzbudiť aj výkony slovenských reprezentantov, no to by sme museli prísť o nejaký ten deň skôr. Vzhľadom na blízkosť podujatia sa ich turnaja zúčastnilo skutočne dosť. Do 64 členného pavúka hlavnej súťaže mužov sa však prebojovali len dvaja, no skončili hneď v prvom kole a spolu v ňom uhrali len jeden jediný set. Svetová špička je skutočne niekde inde. O to viac sme si preto cenili, že sme na vlastné oči mohli vidieť majstrovstvo týchto špičkových svetových hráčov.

20160903_102802

– daf –


Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *