Najväčšiu pozornosť pútal Timo Boll

Nádherný stánok dodal majstrovstvám správny šmrnc

V dňoch 18. až 23. októbra privítala zrekonštruovaná multifunkčná hala Tüskecsarnok situovaná takmer na nábreží Dunaja u našich južných susedov v Budapešti účastníkov majstrovstiev Európy jednotlivcov v stolnom tenise. Predposledný deň podujatia sa v sobotu bojov o stolnotenisových kráľov starého kontinentu zúčastnila aj mini výprava nášho klubu. Veď “obkukať” od top hráčov nejaké tie finty nikdy nemôže byť na škodu.

Na stolný tenis som v rade na lístky ešte nečakal

Aj napriek tomu, že sme k hale dorazili ešte pred úvodnými stretnutiami hracieho dňa, na lístky sme si museli vystáť v rade spolu s ostatnými stolnotenisovými nadšencami takmer 20 minút. Je síce pravdou, že čiastočne to bolo spôsobené na tento typ podujatia pomerne výraznými bezpečnostnými opatreniami /skener, kontrola batožiny/, no nespornou ostáva skutočnosť, že na lístky v rade na stolnotenisové podujatie som doposiaľ ešte nestál.

20161022_100428

Slováci v akcii aj v predposledný hrací deň

Necelých 350 km cesty sme však rozhodne nemerali márne, keďže hneď v úvode hracieho dňa sa vo štvorhre predstavili aj posledné slovenské želiezka Barbora Balážová a Wang Jang. Prvá menovaná to spolu s českou reprezentantkou Hanou Metelovou dotiahli až do štvrťfinále, kde sa v boji o medailu pokúsili zdolať druhý nasadený pár SHAN Xiaona/SOLJA Petrissa z Nemecka. Aj keď Česko-Slovenský pár viedol už 3:1, zápas sa lámal až v rozhodujúcom siedmom sete, keď naša reprezentantka za stavu 7:7 svoje dve podania evidentne nezvládla podľa svojich predstáv. Nemky bezprostredne po jej podaní získali dve rýchle body a zápas už nepustili z rúk.

20161022_104507
foto: B. Balážová /SVK/ na podaní vo štvrťfinále štvorhry žien

Ani náš druhý reprezentant, tentokrát v štvorhre mužov, na medailu nedosiahol. Obranárska dvojica WANG Yang/GIONIS Panagiotis /GRE/ pomerne hladko podľahla švédskej dvojici KARLSON Kristian/KARLSON Mattias. WANG síce so svojím partnerom vyhrali úvodný set jednoznačne 11:4, no bolo zrejmé, že severania sú rozhodne viac zohraný pár a dvaja obranári im už v ďalšom priebehu nerobili takmer žiadny problém.

20161022_111451
foto: Wang Yang /SVK/ na podaní vo štvrťfinále štvorhry majstrovstiev Európy

Podpora publika pri zápasoch domácich bola úžasná

Trochu som závidel domácej reprezentácii podporu akú najmä pri zápasoch žien mali. Najmä v štvrťfinálovom a semifinálovom súboji domácej dvojice Dora MADARASZ/Szandra PERGEL, či osemfinálovom súboji Georgina POTA /HUN/ s YU Fu /POR/ domáci diváci vytvorili fantastickú atmosféru, ktorá ich vo štvorhre vytiahla až na stupne víťazov. Sám som si pri burácajúcom potlesku takmer zaplnenej haly v duchu predstavoval ako by asi vyzerala podpora divákov ak by sa obdobné podujatie uskutočnilo na Slovensku.

Jednoducho neprehliadnuteľný

Hviezda je hviezda. Jedným z TOP hráčov turnaja bol nepochybne nemecký reprezentant a absolútna svetová stolnotenisová celebrita T. BOLL. Už jeho príchod do haly sa nedal prehliadnúť, rozruch nemeckého televízneho štábu desiatky minút vopred bol evidentný. S kamennou tvárou profesionála rozdal viacero autogramov a niekoľko minút si “okukal” prostredie haly. /usporiadatelia boli pomerne neoblomní a do sektora pre hráčov v hale bez akreditácie nikoho nevpustili/. Skutočnosť, že ešte aj k stolu mu tašku niesol jeho reprezentačný kouč nemenej známy J. Rosskopf snáď nepotrebuje ani komentár.

20161022_144136 img_1366
foto: Timo BOLL do dotiahol až do semifinále, v ktorom mu stopku dalo zranenie

Mladá krv strieda vo výsledkoch známe mená

Aj napriek tomu, že medzi favoritmi boli už ostrieľaný hráči ako Dimitrij OVTCHAROV, Timo BOLL či Vladimir SAMSONOV, divácky mimoriadne atraktívne boli aj zápasy mladých hráčov európskeho formátu zpomedzi ktorých vynikal Poliak Jakub DYJAS. S podporou svojho početného fanklubu dokázal postupne poraziť D. Ovtcharova /GER/, Joao Monteira /POR/ i “ukrajinca” Kou Leia a až v semifinále ho porazil neskorší víťaz E. LEBBESON /FRA/. Ešte o stupienok vyššie, na striebornú priečku potom vystúpil v štvorhre s reprezentačným kolegom Danielom Gorakom.

20161022_140700
foto: mladá poľská hviezda Jakub DYJAS /vľavo/ v súboji s Joao MONTEIROM /POR/

Toľko neuznaných podaní som nezažil ani v našej súťaži

Divácky zaujímavý bol nesporne aj osemfinálový duel, ktorý obstaral Alexander SHIBAEV /RUS/ a Simon GAUZY /FRA/.  Ruský reprezentant za podpory takmer celej svojej výpravy začal neskutočne agresívne a útočne, pričom tento spôsob bol založený na podaní po ktorom na svojho súpera dokázal vyvinúť tlak. Zápas sa však začal zaujímavo vyvíjať v druhom sete, keď hlavný arbiter upozornil A. Shibaeva na zlý servis a následne ihneď po jeho podaniach započítal francúzovi v sete dobré tri štyri body, čím ho rozhodil z koncepcie hry. A keďže táto situácia sa opakovala v každom ďalšom sete, o protesty a emócie nebola počas zápasu núdza. Aj tu však platí, že rozhodca je pánom situácie a až do konca zápasu francúzovi pri podaní ruského reprezentanta z času na čas pripočítaval body. Tu musím uznať, že aj keď sa jednalo o emóciami vybičovanú situáciu, A. Shibaev to napokon psychicky ustál aj keď v zápase napokon úspešný nebol. Následnú verbálnu komunikáciu ruskej výpravy s rozhodcovským zborom by pravdepodobne asi nebolo vhodné prekladať.

20161022_152934
foto: A. SHIBAEV /RUS, na snímke bližšie/ musel byť z verdiktov hlavného rozhodcu pri jeho podani zúfalý

– daf –


Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *