Z HISTÓRIE PÔVODNÉHO TURNAJA

IMG_0054

Duša turnaja

Väčšina stolnotenisových pamätníkov si s určitosťou spomenie na turnaj, ktorý sa v minulosti každoročne organizoval v Humennom už od 1972. Bol známy pod názvom Cena Chemkostavu, neskôr s podtitulom O pohár predsedu MSNV, následne ako Medzinárodný turnaj o pohár primátora mesta Humenné. Jeho dušou bol František Karandyšovský, ktorý sa podieľal na príprave celkovo 33. ročníkov.

Popularita postupne rástla

Už od začiatku bol turnaj veľmi populárny a zúčastňovali sa ho pravidelne tí najlepší hráči, a to nielen z východoslovenského regiónu. Postupným rastom kvality bol tak v polovici deväťdesiatych rokov zaradený do najvyššej kategórie A, organizovaný ako dvojdňové podujatie pre dospelých /sobota/ a mládež /nedeľa/, a to vo všetkých kategóriách /dvojhra, štvorhra, mix/. Turnaj mal pravidelne aj svoju spoločenskú časť a recepciu, na ktorej sa slávnostne odovzdávali ceny.

Medzi víťazmi len známe mená

Medzi jeho víťazov v minulosti patrili napr. L. Krokker, V. Raslavský, S. Vajda, M. Macháček, J. Kováč, F. Kuric, V. Mišinský, Ľ. Haluška, M. Tema, Štepánek, L. Mádel, L. Gaspar, M. Bardoň a ďalší.

Aj pod záštitou premiéra

Na XXI. ročníku Ceny Chemkostavu v januári 1993 organizátori upustili od udeľovania vecných cien a najlepší získali už iba ceny finančné. Turnaj bol zároveň aj XI. ročníkom o Cenu primátora mesta Humenné /Pohár predsedu MsNV/. Záštitu nad ním rovnako ako aj v ďalšom ročníku, prevzal predseda vlády SR Vladimír Mečiar, ktorý venoval aj finančné odmeny pre najlepších v hlavných kategóriách dospelých. Bol zaradený do najvyššej kategórie A. Kvalitu potvrdzovala pravidelne účasť družstiev z najvyšších ligových súťaží ako napr. ŠKST Bratislava, Dukla Trenčín, Štart Prešov, STK Topoľčany, či v tom čase superligová JAS Dukla Bardejov.

turnaj

O prekvapenia nebola núdza

Keďže sa neskôr pravidelne hrával od samého začiatku len K.O. systémom, od úvodných duelov sa bojovalo naplno v každom zápase. Tak v kategórii mužov ako aj žien nebola núdza o prekvapenia. Jedno z najväčších sa v roku 1993 zrodilo v dvojhre mužov, keď nasadená jednotka B. Kalužný /ŠKST Bratislava/ vypadol už v prvom kole 64 členného pavúka so zástupcom ukrajinskej školy stolného tenisu. Výrazná kvalita bola v tomto roku aj u mládeže, a to najmä zásluhou 64 žiakov a 32 žiačok. V dvojhre žiakov zvíťazil E. Illáš /Topoľčany/, ktorý vo finále porazil S. Gumana /ZVL Prešov/.

Spoločenská udalosť

O prestíži turnaja v polovici 90. rokoch svedčí aj celkový objem vyplatených finančných odmien. Každoročne získali najlepší hráči v deviatich kategóriách /dvojhra muži, dvojhra ženy, štvorhra muži, štvorhra ženy, zmiešaná štvorhra mužov a žien, dvojhra kadeti, dvojhra kadetky, štvorhra kadeti, štvorhra kadetky/ spolu len na priamych finančných odmenách 30.000 Sk. K týmto finančným cenám treba ešte prirátať aj vecné ceny pre celkovo 42 súťažiacich /dospelý a mládež vo všetkých súťažných kategóriách – dvojhra, štvorhra, mix/, ktorí dosiahli pódiové umiestnenie. V tomto navyše nie sú zarátané náklady slávnostnej recepcie po skončení turnaja, či iné výdavky. Možno aj preto sa v Humennom každoročne na celý víkend zišla skutočne široká slovenská stolnotenisová špička dospelých doplnených o kvalitných zahraničných hráčov. To len potvrdzuje skutočnosť, že aj keď naši muži v tom čase hrali druhú najvyššiu slovenskú súťaž /súčasná 1. liga/, nárok na stupne víťazov, občas len v štvorhre, jednoducho nemali.

33. ročníkov

Za účasti 48 mužov, 28 žiakov a troch žiačok sa pri príležitosti Pamätného dňa mesta Humenné dňa 15. septembra 2005 uskutočnil posledný 33. ročník. Do záverečných bojov sa v dvojhre mužov medzi 12 najlepších prebojovali šiesti domáci, traja hráči z poľského Krosna, dvaja vranovčania a I. Chomča. Ten sa spolu s D. Stojákom a R. Stempelom z Krosna dostal medzi trojicu najlepších, kde vo vzájomných dueloch rozhodli, že víťazom sa stal I. Chomča.